Изображение 2024 03 24 134941247

Тарас Шевченко

  • Народився Тарас Шевченко

    Народився Тарас Шевченко
    Тарас Шевченко народився в селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії в родині Григорія і Катерини Шевченків, кріпаків багатого поміщика В. В. Енгельгардта.
    Через два роки сім’я переїхала до сусіднього села – Кирилівки. Пізніше поет називав своєю батьківщиною саме Кирилівку, оскільки там пройшло його дитинство.
  • Тараса віддали до кирилівського дяка Павла Рубана

    Тараса віддали до кирилівського дяка Павла Рубана
    Батько Тарасів був хліборобом, стельмахував та чумакував, умів читати й писати. У 1822 році Тараса віддали «в науку» до кирилівського дяка Павла Рубана, де він навчився грамоти.
    Наступного року від важкої праці померла мати, батько одружився вдруге з Терещенчихою, яка мала своїх трьох дітей. Тарас був змушений покинути навчання, щоб доглядати менших дітей. У родині точилися постійні сварки між батьком і мачухою та між дітьми.
  • У Тараса помер батько

    У Тараса помер батько
    У 1825 році батько теж помер і Тарас залишився сиротою. Перед смертю, за свідченням родичів, батько сказав: «Синові Тарасу із мого хазяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком: з його буде або щось дуже добре, або велике ледащо; для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не поможе».
  • Тараса взяли до панського двору

    Тараса взяли до панського двору
    У 1828 році шістнадцятирічного Шевченка взяли до панського двору Енгельгардта у Вільшаній. Відомо, що спочатку він був кухарчуком, а потім слугою-козачком у панських покоях.
  • Пан віддав Тараса до живописця

    Пан віддав Тараса до живописця
    У 1832 році пан віддав його на чотири роки в науку до живописця В. Ширяєва. Ця байдужа до долі хлопця людина звалювала на його плечі всю чорну роботу по майстерні. Хлопець сам у вільні години ходив до Літнього саду, щоб з натури змалювати садові скульптури.
  • Тарас отримав волю

    Тарас отримав волю
    22 квітня 1838 року за величезні за тими мірками гроші – 2500 рублів асигнаціями, одержаними від лотереї, на якій було розіграно портрет Василія Жуковського роботи Карла Брюллова, Шевченко отримав волю. Він почав відвідувати класи Академії художеств як вільний слухач.
  • "Кобзар"

    "Кобзар"
    У 1840 році побачила світ перша збірка творів поета – «Кобзар». Вона згодом принесла йому і всьому українському народові світову славу.
  • Вступ до таємного Кирило-Мефодіївського товариства

    Вступ до таємного Кирило-Мефодіївського товариства
    У 1846 році, перебуваючи в Києві, вступив до таємного Кирило-Мефодіївського товариства, яке ставило перед собою завдання – ширити освіту серед українського народу шляхом закладання шкіл, видання науково-популярних та літературних книг, журналів, а також – провадження наукових досліджень з української історії, мови, етнографії та фольклору.
  • Арешт Тараса Шевченко

    Арешт Тараса Шевченко
    5 квітня 1847 року 33-літній Шевченко за причетність до цього товариства був заарештований, і під час обшуку у нього знайшли рукопис поеми «Сон». Поета відправили до Петербурга, почалися допити і слідство. 30 травня царським урядом йому був оголошений вирок: «Художника Шевченка за написання обурливих і надзвичайного ступеня зухвалих віршів… направити рядовим до Оренбурзького Окремого корпусу»
  • Заборона писати й малювати

    Заборона писати й малювати
    У вересні 1849 року Тарас Шевченко як художник перебував у складі експедиції О. Бутакова, яка мала завдання вивчити й науково описати Аральське море. Після завершення експедиції Шевченка залишили в Оренбурзі для закінчення художніх робіт. Але у Петербург полетів донос і за порушення царського наказу – заборону писати й малювати – Шевченка було знову заарештовано і під конвоєм відправлено у віддалене Новопетровське укріплення, розташоване на півострові Мангишлак
  • Звільнення Тараса Шевченко

    Звільнення Тараса Шевченко
    На початку 1857 року друзі поета домоглися царського розпорядження на його звільнення. Офіційного дозволу Шевченку довелось чекати до серпня. Повернення поета вітали всі прогресивні верстви Петербургу.
  • Надання звання академіка-гравера

    Надання звання академіка-гравера
    4 вересня 1860 року Рада Академії мистецтв надала Шевченкові звання академіка-гравера. Поет багато працював: писав вірші, створював нові гравюри, видав і стежив за поширенням «Букваря» – своєї останньої книжки. Її було видано тиражем 10 000 примірників ціною три копійки кожну. Зібрані від продажу «Букваря» кошти передавалися на користь недільних шкіл. Шевченко планував видання ще кількох підручників українською мовою, але цій мрії не судилося здійснитися.
  • Смерть Тараса Шевченко

    Смерть Тараса Шевченко
    10 березня життя Т. Шевченка обірвалося. Він був похований на Смоленському кладовищі. «Були в нас на Україні великі воїни, великі правителі, а ти став вище за всіх їх, і сім'я рідна в тебе найбільша, зібралися до тебе усіх язиків люди, як діти до рідного батька», – так сказав, звертаючись до померлого поета, Пантелеймон Куліш.