Nemzetközi politikai viszonyok története

By k.rcs
  • 1000 BCE

    Politeia, a polisz dolgai

    Politeia, a polisz dolgai
    Már az ókori görögök életében nagy szerepet játszott a a politikai közösség dolgainak megbeszélése, így egy 2000 éve fejlődő tudományterületről beszélhetünk.
  • 1500

    Egyház monopóliuma megdől a tudás felett

    Egyház monopóliuma megdől a tudás felett
    Ez azért fontos, mert megalapozta a ma ismert tudományszerkezetet.
  • 18. század eleje, a változás

    18. század eleje, a változás
    A tudománytörténeti változás jelei: teológia és filozófia szétválása, klasszikus fakultások megjelenése, valamint a bölcsészettudományok leválása a természettudományokról.
  • Nemzetközi, mint mesterséges szó

    Nemzetközi, mint mesterséges szó
    Jeremy Bentham megalkotja a nemzetközi szót valamikor 1748 és 1832 között, mert kialakultak a nemzetállamok a 17. században és az ő kapcsolatrendszerük a 20. századig lefedte a nemzetek közötti kapcsolatokat
  • Francia forradalom

    Francia forradalom
    2 gondolat származik innen, ami a tudományszerkezet megerősödését segítette elő: 1) a politikai változás természetes dolog 2) népszuverenitás elve.
  • A történelemtudomány

    A történelemtudomány
    1. század előtt csak a történelemtudománynak volt akadémiai joga, mégis, Leopold von Ranke megalapította a dokumentumok alapján való vizsgálat módszerét a 19. században, tehát itt is változások mentek végbe (ő született 1795-ben).
  • Intézményesedés?

    Intézményesedés?
    A bölcsészettudományok és a természettudományok intézményesedése a 19. századra megtörtént, de a társadalomtudományok, mivel a kettő között állt, még nem rendelkezett intézményrendszerrel.
  • Társadalomkutatás igénye megjelenik

    Társadalomkutatás igénye megjelenik
    A 19.században jelent meg, 3 oldalról vizsgálták a társadalmakat: gazdasági, politikai és társadalmi, viszont ez csak 5 országot fedett le akkoriban: Oroszország, Franciaország, Németország, Olaszország és az Egyesült Királyság. A többi országot hozzájuk viszonyították, így eurocentrikus világkép alakult ki. A két terület, ami a többi országot vizsgálta: orientalisztika és kulturális antropológia.
  • A nemzetközi politikai viszonyok első születése

    A nemzetközi politikai viszonyok első születése
    Ekkor született meg az igény, hogy kialakuljon a tudományterület: arra a kérdésre kereste a választ, hogy miért lesznek háborúk. Pontos születése az Aberystwyth-ben létrejött első egyetemi tanszékhez köthető. Az itteni Woodrow Wilson Chair a mai napig létezik.
  • Az első vita

    Az első vita
    Az első vita az utópikus liberalizmus és a realizmus között zajlott és arra a kérdésre kereste a választ, hogy miért van háború. A vita az 1920-as évektől az 1930-as évekig zajlott.
  • Nemzetközi szervezetek szereplővé válása

    Nemzetközi szervezetek szereplővé válása
    Ezek az államok fölötti szereplők a 20-as, 30-as évektől váltak a nemzetközi politikai viszonyok szereplőivé a multilaterális diplomácia megjelenése által.
  • Tudományterületek proliferációja

    Tudományterületek proliferációja
    A második világháború megváltoztatta az igényt, hogy az emberek mit szeretnének tudni a világról. A dekolonizáció miatt új tudományterületek születtek, amik már az új államok igényei szerint vizsgálnák saját történetüket. Tehát a lineáris rendszer, aminek a csúcsán a nyugati világ van, felborult.
  • A nemzetközi politikai viszonyok második születése

    A nemzetközi politikai viszonyok második születése
    Az időpont Hans Morgenthau könyvének megjelenését jelöli. A második születés a második világháború után történt, mert ekkor egy hatalmas váltás megy végbe a tudományterületen belül: az új alapkérdés már a motiváció megértésére irányul.
  • Második vita

    Második vita
    A második vita a tradicionális megközelítés a behaviourizmus között zajlott. Ez egy módszertani jellegű vita volt, melynek fő kérdése, hogy hogyan, milyen módszertani eszközökkel kell megközelíteni a vizsgálódás tárgyát. Az 1950-es évektől 1960-ig tartott.
  • Társadalmi szereplők robbanásszerű terjedése

    Társadalmi szereplők robbanásszerű terjedése
    A társadalmi szereplők, egyrészről a gazdasági szereplők, pl. a transz-és multinacionális vállalatok, másrészről a civil társadalom, vagyis az NGO-k is a nemzetközi politikai viszonyok szereplőivé válnak. Azért ekkor, mert az aktoroknak jelentős hatással kell bírniuk a nemzetközi politikai viszonyokra ahhoz, hogy aktornak nevezhessük őket.
  • Az anarchia

    Az anarchia
    Kenneth Waltz a 70-es években fogalmazta meg a hierarchia és az anarchia rendezőelveit a nagy töréssel szemben. Ezen felfogás szerint a nemzetközi politikában mindig az anarchia világában vagyunk, hiszen itt nincsen egy erőszakmonopólium, ami kikényszeríthetné minden államtól a cselekvést.
  • Harmadik vita

    Harmadik vita
    A harmadik vita az 1980-as években a pozitivista és posztpozitivista tudományosságról szólt. A természettudományos módszereken túl megjelentek a kritikai elméletek és a kvalitatív kutatási módszerek is.
  • Az egyén szereplővé válása

    Az egyén szereplővé válása
    A 90-es évektől az egyén saját alanyi jogán is a nemzetközi politika szereplőjévé kezd válni, bár ez egy nagyon fiatal és lassú tendencia, mégis létező. A pókhálómodell kialakulása is innen válik véglegessé.
  • Negyedik vita

    Negyedik vita
    A konstruktivizmus és a reflexív nézőpontok vitája. Az első a társadalomtörténetbe ágyazottan, míg a másik az egyén, a humánum középpontba állításával kereste a nemzetközi politika kérdéseire a válaszokat.
  • Ötödik vita

    Ötödik vita
    Az ötödik vita arra keresi a választ, hogy a nemzetközi kapcsolatok jellege vajon lineáris vagy nem lineáris-e. 2001-től jelenlévő vita a nemzetközi politikai viszonyok történetében.