Nengō Japón

Timeline created by Filiberto Romo Aguilar
In History
  • Nov 16, 1500

    Emperador Go-Kashiwabara

    Emperador Go-Kashiwabara
  • Period:
    Nov 16, 1500
    to
    May 19, 1526

    Go-Kashiwabara (Katsuhito)

    Tennō
  • Period:
    1521
    to
    1546

    Ashikaga Yoshiharu

    Shogun
  • Period:
    Aug 23, 1521
    to
    Aug 15, 1528

    Dai-ei gannen

    Nengō
  • Period:
    Jun 9, 1526
    to
    Sep 27, 1557

    Go-Nara (Tomohito)

    Tennō
  • Period:
    Aug 15, 1528
    to
    Jul 15, 1532

    Kyōroku gannen

    Nengō
  • Period:
    Jul 15, 1532
    to
    Oct 15, 1555

    Tenbun gannen

    Nengō
  • 1543

    Portugueses en Japón

    Portugueses en Japón
    Isla de Tanegashima, Prov. Kagoshima
  • Period:
    1546
    to
    1565

    Ashikaga Yoshiteru

    Shogun
  • Period:
    1550
    to

    Ōmura Sumitada (Shōdōmaru)

    Daimyo
  • Period:
    1555
    to
    1558

    Kōji gannen

    Nengō
  • Period:
    Oct 27, 1557
    to

    Ōgimachi (Michihito)

    Tenno
  • Period:
    1558
    to
    1570

    Eiroku gannen

    Nengo
  • 1568

    Ashikaga Yoshihide

    Shogun
  • Period:
    1568
    to
    1573

    Ashikaga Yoshiaki

    Shogún
  • Period:
    1568
    to

    Azuchi–Momoyama

    Jidai
  • Period:
    1570
    to
    1573

    Genki gannen

    Nengō
  • Period:
    1573
    to

    Tenshō gannen

    Nengō
  • Period:
    1573
    to
    1578

    Oda Nobunaga

    Kyoto Kanrei
  • Period:
    1578
    to
    1582

    Oda Nobunaga

    Daijō-daijin
  • 1582

    Misión Tensho

  • Period:
    1582
    to

    Toyotomi Hideyoshi

    Kyoto Kanrei
  • Period: to

    Toyotomi Hideyoshi

    Kampaku
  • Period: to

    Toyotomi Hideyoshi

    Daijō-daijin
  • Period: to

    Go-Yōzei (Kazuhito-Katahito)

    Tennō
  • Decreto Anticristianismo

    Toyotomi Hideyoshi
  • Diocesis de Funai

  • Period: to

    Diócesis de Funai

  • Period: to

    Pedro Martins, S.J.

    Obispo de Funai
  • Period: to

    Tokugawa Ieyasu

    Daijō-daijin
  • Period: to

    Tōdō Takatora

    Daimyo
  • Period: to

    Tokugawa Ieyasu

    Shogun
  • Period: to

    Tokugawa Hidetada

    Shogun