A forint magyarországon

  • Period: 1325 to 1553

    Magyar aranyforint

    Elsőnek Károly Róbert vezette be. Ehhez az 1325-től firenzei mintára vetetett magyar aranyforintot(körmöci dukátot) használta fel. A Károly Róbert-féle aranyokra Szent János képe volt vésve, Karolus rex körirattal. Keresett pénznek számított, amit annak is köszönhetett, hogy minőségét monetáris zavarok esetén se rontották le. Hamisítás miatti panaszok hatására 1358-ban I. Lajos megváltoztatta az érmeképet Szent László képére. Később magyar aranyakra a király arcképe került.
  • Period: to

    Ezüstalapú forint

    Az ezüstalapú forint egy történelmi ezüstalapú pénzegység volt. 1750-től 1892-ig, az aranyalapú valuta bevezetéséig volt a Habsburg Birodalom, majd az Osztrák–Magyar Monarchia elsődleges törvényes fizetőeszköze. Két fő típusa 1750-1857 között az úgynevezett konvenciós forint, azután pedig az osztrák-értékű forint. Az előbbi 60 krajcárt ért, az utóbbi 100 krajcárral volt egyenértékű.
  • A Kossuth-bankó

    A Kossuth-bankó
    Kossuth Lajos pénzügyminiszter azzal próbálta stabilizálni az ország pénzügyi helyzetét, hogy az udvar tiltakozása ellenére önálló magyar bankjegyet bocsátott ki forint néven. A szabadságharc kitörése után az ország magyar ellenőrzés alatti területein ez a papírpénz volt forgalomban. A magyar forint a nép körében a Kossuth-bankó elnevezést kapta.
  • Period: to

    bankjegyek

    1, 2, 5, 10 és 100 forintos címletű bankjegyek kerültek forgalomba.
  • Emigrációs magyar forint

    A szabadságharc leverése után Kossuth az Amerikai Egyesült Államokban, Philadelphiában 1, 2 és 5 forintos pénzjegyeket, úgynevezett emigrációs forintot nyomatott. Ezek után Londonban próbált meg kiadni 1, 2 és 5 forintos pénzjegyeket, ezek nagy részét azonban elégették, és kiadásra már nem kerültek. Ezek ma a legritkább Kossuth-bankók.
  • Osztrák étrtékű forint

    A Habsburg Birodalomban bevezették a 45 forintos osztrák értéknek nevezett új ezüstalapú valutát, az osztrák értékű forintot. Ezt a bécsi pénzverési egyezmény keretében a német államokkal közös pénzlábra helyezték.
  • Az osztrák-magyar forint

    A kiegyezés után az Osztrák–Magyar Monarchia pénznemeként bevezették az osztrák-magyar forintot. Ez először fémpénzként jelent meg, Magyarországon 1867-től kezdve az osztrák forint magyar nyelvű felirattal ellátott nemzeti változatát verték. Ezt követte a közös papírpénz bevezetése.
  • Period: to

    Osztrák-magyar forint

  • Az Osztrák-Magyar Bank

    Megalakult az Osztrák-Magyar Bank, majd 1880-ban megjelent az 1, 5 és 50 forint címletű új osztrák-magyar forintos bankjegy. Ez kétnyelvű volt: az egyik oldalán német, a másik oldalán magyar szöveggel. A bankjegyeket a közvetlenül a kormány által kibocsátott hasonló formájú 10, 100 és 1000 forint címletű államjegyekkel egészítették ki.
  • A mai magyar forint története

    A II. világháború után, 1946. augusztus 1-jén vezették be az 1945-1946 évi hiperinflációt követően a pengő helyett ismét a forintot. Ez a forint még arany alapú pénz volt a kibocsátáskor. 1 Ft = 0,0757575 gramm arannyal. 1 kg arany = 13 210 Ft-tal. A forint váltópénze a fillér, de a fillérérméket 1999-ben kivonták a forgalomból. 2008-ban az egy- és kétforintos érméket is kivonták a forgalomból.
  • A mostani forint

    1. február 26. óta a forint szabadon lebeg.