Druga svetovna vojna na Slovenskem

  • Napad nemških letal na Beograd

    Po kapitulaciji jugoslovanske vojske so si okupatorji razdelili slovensko ozemlje:
    -Nemčija je dobila Štajersko, Gorenjsko in Mežiško dolino, območje Dravograda, štiri vasi v Prekmurju in severni del Dolenjske
    -Italijani so dobili Notranjsko, večino Dolenjske in Ljubljano
    -Madžari so dobili večino Prekmurja
  • Ustanovitev Osvobodilne fronte

    Predstavniki komunistične partije Slovenije so s predstavniki levo usmerjenih skupin (sokoli, krščanski socialisti in kulturni delavci) dali pobudo za srečanje. Tam so ustanovili OF, ki naj bi osvobodila in združila slovenski narod, obnovitev Jugoslavije in povojno svobodo Slovencev o ureditvi v Sloveniji.
  • Ustanovitev Partizanov

    Julija 1941 je bila vzhodno od Ljubljane ustanovljena prva partizanska četa, kateri so sladile številne drugo po vsej sloveniji
  • Londonske točke

    Jeseni 1941 so meščanski politiki, ob sodelovanju z vlado v Londonu pripravili program, ki ga imenujemo Londonske točke. S tem so se zavzeli za združeno Slovenijo ter preureditev Kraljevine Jugoslavije v federativno in demokratično državo.
  • Bodeča žica

    Italijani so februarja 1942 Ljubljano obdali z bodečo žico, da bi onemogočili delovanje odporniškega društva.
  • Osvobojeno ozemlje

    Spomladi 1942 se je OF preselila na osvobojeno ozemlje v Kočevskem Rogu,vendar so to leta 1944 Nemci z ofenzivo spet pridobili.
  • Ustanovitev Slovenske zaveze

    Aprila 1942 so meščanske stranke ustanovile ilegalno organizacijo Slovenska zaveza, ki naj bi pripravljala osvoboditev Slovenije. Delovala je le v Ljubljanski pokrajini. Dogovori s komunisti o sodelovanju niso uspeli.
  • Kulturni molk

    Aprila 1942 je OF objavila poziv h kulturnem molku. V njem je pozvala umetnike, naj ne sodelujejo pri kulturnih prireditvah italijanskega okupatorja in njihovem tisku.
  • Vaške straže

    Nestrpnost med dvema taboroma je prerasla v oborožen spopad med slovenci -Državljansko vojno.
    Meščanski tabor je ustanovil oborožene skupine, imenovane vaške straže. Prva je bila ustanovljena julija 1942, njihovo število pa je hitro naraščalo.Njihov namen je bil samoobramba podeželjskega prebivalstva pred revolucionarnim nasiljem OF in posameznih članov partizanskega gibanja ter uničiti partizansko gibanje v celoti
  • Dolomitska izjava

    Marca 1943 so predstavniki najmočnejših ustanovnih skupin podpisali Dolomitsko izjav, ki je komunistom priznala vodilno vlogo v OF, kar je pripeljalo do popolne prevlade Komunistične partije v osvobodilnem boju.
  • Nova slovenska državnost

    Da bi izbrali novo slovensko vodstvo v osvobodilnem boju, so se oktobra v Kočevju zbrali predstavniki osvobojenih in okupiranih ozemelj ter predstavniki partizanskih čet. Izvolili so zakonodajni organ (parlament), izvršni organ oblasti ter delegacijo, ki se je udeležila zasedanja jugoslovanskega osvobodilnega sveta.
  • Pomoč zaveznikov

    Pomen partizanskega gibanja so priznali tudi zavezniki na teheranski konferenci. Z vrhovnim štabom jugoslovanske partizanske vojske so vzpostavili redne stike. Začeli so jim pošiljati orožje, zdravstveni material in tudi vojaške svetovalce.
  • Cilj Partizanov

    1. maja so partizani zasedli Trst, nekaj dni pozneje pa še koroško. S tem je slovenska partizanska armada dosegla svoj cilj, osvoboditev vsega slovenskega ozemlja.
  • Zadnji spopad

    Na Poljani pri Prevaljah je zadnji spopad Nemcev z Partizani potekal 15. maja 1945. Vojna na Slovenskem je bila končana teden dni po kapitulaciji Nemčije in koncu druge svetovne vojne v Evropi.