HISTORIA KONSOL

Timeline created by 1patrycja+oliwia1
In History
 • PIERWSZA GRA

  PIERWSZA GRA
  Tak to można nazwać, tak jak formował się świat, tak samo formułowały się gry oraz konsole. Pierwszą grą o ile można to tak nazwać było Cathode-Ray Tube Amusement Device stworzone w 1947 roku przez Thomasa T. Goldsmitha Jr. i Estle'a Raya Manna. To prosty symulator rakiety, było to urządzenie wyłącznie elektromechaniczne. Gracz na ekranie widział cele i trzeba było namierzyć go za pomocą pokrętła.
 • Period: to

  POCZĄTKI GIER

  Historia gier wideo sięga początku 1950 roku, kiedy informatycy zaczęli projektować proste gry i symulacje jako część swoich badań. Na MIT w latach 60. profesorowie i studenci grali w gry takie jak kółko i krzyżyk 3D i lądowanie na Księżycu. Te gry były odtwarzane na komputerach takich jak IBM 1560 , a ruchy były wykonywane za pomocą kart perforowanych . Gry wideo nie zyskały popularności aż do lat 70. i 80. XX w.
 • OXO

  OXO
  Następny przełom bo tak to można nazwać, gdyż to jest pierwsza gra która została pokazana w formie graficznej - jest OXO czyli kółko - krzyżyk stworzona przez A.S. (Sandy) Douglasa. Popularna gra kółko krzyżyk wiadomo na czym polegała, gracz grał z komputerem, a grafika i wynik był wyświetlany w 35x16 pikseli. Gra nie zdobyła rozgłosu gdyż komputer EDSAC był tylko na uczelni w Cambridge.
 • SPACEWAR

  SPACEWAR
  Kolejną ciekawą i świeżą grą było Spacewar! stworzone przez Steve'a Russella. W grze dwaj gracze sterowali statkami kosmicznymi i mieli za zadanie zastrzelić się nawzajem. Gra oferowała nawet takie bajery że gracz mógł zniknąć na chwilę ze swoim statkiem, po czym gra go losowo w nie wiadomo jakim miejscu na ekran przywracała, natomiast znajdujące się w oddali słońce przyciągało statki w zależności jak daleko od niego statki kosmiczne się znajdowały.
 • POMYSŁ PIERWSZEJ KONSOLI WIDEO

  POMYSŁ PIERWSZEJ KONSOLI WIDEO
  W 1966 roku, pracując w Sanders Associates , Ralph Baer wpadł na pomysł urządzenia rozrywkowego, które można by podłączyć do telewizora. Przedstawiając to swoim przełożonym w Sanders i uzyskując ich aprobatę, wraz z Harrisonem i Raschem dopracowali koncepcję Baera w prototypie „Brown Box” domowej konsoli do gier wideo. Ta trójka opatentowała technologię, a Sanders, nie zajmując się komercjalizacją, sprzedał licencje na patenty firmie Magnavox.
 • II GENERACJA KONSOL

  II GENERACJA KONSOL
  Druga generacja konsol to okres pomiędzy 1976 a 1984 dlatego Fairchild Channel F zaliczana jest już do drugiej generacji konsol. W 1977 roku Atari wydało własną konsolę która miała możliwość wymiany kartridżów, nazwaną Video Computer System (VCS) mało kto wtedy wiedział że dziś będzie to konsola kultowa bo w 1982 zmieniono jego nazwę na Atari 2600.
 • MAGNAVOX

  Magnavox w 1978 roku wydał własną konsolę z kartridżami, Magnavox Odyssey 2. Konsola nie była taka popularna jak Atari ale pozwoliło jej to w ciągu pięciu lat sprzedać ponad milion sztuk tej konsoli. Warto także wspomnieć fakt, że ta sama konsola w europie była sprzedawana jako Videopac G7000.
 • INTELJIVISION

  INTELJIVISION
  W 1980 powstaje kolejna konsola Intelijvision. Procesor nowej konsoli mógł wykonywać instrukcje o długości 10 bitów i zapisywać informacje o długości 16 bitów. Czyli potrafiła wszystko szybciej zrobić. Konsola była bardziej zaawansowana od Atari 2600 i sprzedawała się również całkiem fajnie.
 • COLECOVISION

  COLECOVISION
  Rok 1982 to kolejna konsola ColecoVision. Na konsole pojawiły się także specjalne adaptery dające możliwości grania w gry innych platform. Konsola była bardzo zaawansowana technicznie, była mocniejsza od Intelijvision. Potrafiła wyświetlać grafikę jak ówczesne automaty do gier.
 • III GENERACJA KONSOL

  Trzecia generacja konsol przypada na lata 1983-1995 i jest to era 8-bitowców. Mimo iż poprzednia generacja też już miała 8 bitów to dopiero od tej pory konsole zostały oznaczone jako bitowce. Dla niektórych to pierwsza generacja po wielkim kryzysie. Najbardziej popularna i oferująca niesamowitą grywalność wraz z grafiką to Nintendo Entertaiment System a w Japonii jako Famicom. Narodziło się wiele współczesnych gwiazd jeżeli można to tak nazwać.
 • Period: to

  POPULARNE GRY III GENERACJI

  1985 - Super Mario Bros
  1986 - Metroid
  1987 - Castlevania
  1986 0 The Legend of Zelda
  1987 - Final Fantasy
  Gry które zmieniły rynek, pokazały nową jakość i niekończącą się zabawę oraz posiadały fabułę. Na rynku pojawiła się SEGA która okazała się największym konkurentem Nintendo. Sega ze swoim Sonic the Hedgehog zaraz weszła do serc graczy, a konsola Sega Master System okazała się przebojem rynkowym. Na rynku dalej pozostawała firma Atari ze swoim Atari 7800.
 • IV GENERACJA

  IV GENERACJA
  Czwarta generacja to walka Nintendo oraz Segi już na dobre. Ta generacja nazywała się erą 16-bitowców.Nintendo stworzyło Super Nintendo Entertainment System natomiast Sega stworzyła konsolę Sega Mega Drive. Walka była na każdym kroku, było przede wszystkim porównywane grafiki, jakie oferowały konsole, oraz na dobre była walka która maskotka danej firmy jest lepsza, czy to Mario od Nintendo czy Sonic od Segi.
 • V GENERACJA

  V GENERACJA
  Piąta generacja konsol to era 32- i 64 bitowców. W tej erze powstały konsole zarówno 32-bitowe jak i 64-bitowe, a rynek zdominowały konsole wtedy trzy konsole bo do walki włączyło się SONY. I tak oto otrzymaliśmy:
  PlayStation(1995)
  Sega Saturn(1994)
  Nintendo 64
 • NOWE NOŚNIKI

  NOWE NOŚNIKI
  Era konsol 32- i 64-bitowców oprócz wejścia do świata 3D zaoferowała nam jeszcze coś nowego a mianowicie nośnik CD. Ta generacja również upłynie pod względem walki który nośnik jest lepszy, czy od Nintendo gdzie konsola wykorzystuje kartridże czy Sony które wykorzystało innowacyjny wtedy napęd CD. Nintendo broniło się, że kartridż utrudnia piractwo gier oraz szybciej się ładuje, to byłą prawda jednak kartridż nie mógł zrobić jednego, nie mógł tyle pomieścić danych co płyta CD.
 • VI GENERACJA

  VI GENERACJA
  Era 128-bitowców, jest to ostatnia generacja konsol gdzie mówiono o bitach jako mocy konsoli. Era która przypada na początek XXI wieku. W tej generacji mamy nowego gracza Xbox.
 • NOWE INNOWACJE

  NOWE INNOWACJE
  Sowy wraz ze swoim nowym dzieckiem wprowadza nowy nośnik do PlayStation 2 - DVD. Okazuje się że konsola jest wstecznie kompatybilna oraz obsługuje też płyty CD. Sony reklamowało konsolę jako kompajn multimedialny czy kino domowe. Potem Xbox również dostał nośnik DVD i również stał się centrum domowej rozrywki. Dreamcast umożliwiał rozgrywkę przez Internet jako pierwszy, potem usługę dostało również PS2 oraz Xbox. Kolejną nowością w tej generacji to zastąpienie kart pamięci.
 • INNOWACJE ZWIĄZANE Z VII GENERACJĄ

  Pierwszą nowością nie mającą wiele wspólnego z grafiką HD bo wtedy każdy był ciekawy jak ona będzie wyglądać, ale nowość mająca wpływ na komfort grania było wprowadzenie standardowo do konsoli bezprzewodowych padów. Sony,MS,Nintendo zaprojektowało swoje konsole tak aby internet nie był im obcy, dlatego można przez konsole pobierać gry,dema,tapety czy konsole same się aktualizują. Powstają także nowe gry tzw. free to play. A w połowie generacji rozpoczyna się boom i moda na gry INDIE.
 • VII GENERACJA

  VII GENERACJA
  VII generacja zaczęła się w 2005 roku za sprawą premiery Xbox 360. W następnym roku swoje premiery miały PlayStation3 oraz Nintendo Wii. W tej generacji skończono już z nazewnictwem bitowym gdyż była to generacja która mogła generować grafikę HD.
 • OBECNA VIII GENERACJA

  OBECNA VIII GENERACJA
  Jako że VIII generacja na rynku jest niedługo mało co można powiedzieć o konsolach. Na pewno nie mamy innowacyjności czy rewolucji. Można to nazwać ewolucją. Dyski zostały 500GB, są usługi sieciowe, bardziej rozwinięta jest strefa społecznościowa przez internet. Nośniki to dalej Blu Ray, pady zmodernizowane wyjątkiem jest Wii U ze swoim tabletem i to można podciągnąć pod nowość czy małą innowację. Nową funkcją jest na pewno OffTv gdzie można grać bez Tv.