Pénz6

Pénz története

  • 10,000 BCE

    Az árupénz korszaka

    Az árupénz korszaka
    A pénz, mint a cserék közvetítője, először árupénz formájában jelent meg, amikor a feleslegek közül kitüntetett szerepet kapott egy különleges áru, amelyet könnyebb volt tovább cserélni, mint más árut, mert az adott közösségben, társadalomban valamiért nagy népszerűségnek örvendett, ezért szívesen fogyasztották, vagy őrizték meg azt.Ehhez arra is szükség volt, hogy megfelelő bizalom nyilvánuljon meg az „általános csereeszköz” szerepét betöltő áru iránt.
  • 3000 BCE

    Az aranypénz korszaka

    Az aranypénz korszaka
    A sokféle árupénz közül a csere feltételeinek leginkább megfelelő tulajdonságai miatt előbb-utóbb a nemesfémek, azok közül is elsősorban az arany vagy/és az ezüst vált általánosan elfogadottá. Az ékírások tanúsága szerint a fizetéseket akkor már meghatározott súlyú ezüsttel, az úgynevezett sékellel bonyolították le.Kényelmi szempontból és a nemzetközi kereskedelem fellendülése miatt a nemesfémből készült pénz érmeformát öltött.
  • Az arany és pénzhelyettesítők korszaka 1

    Az arany és pénzhelyettesítők korszaka 1
    A középkorban a kereskedőket többek között például a rablótámadások veszélye késztette arra, hogy készpénz helyett letéteket, és arra szóló utalványokat (un. letéti jegyeket) alkalmazzanak. Ahhoz, hogy a termelő az aranyhoz jusson, a fenti folyamatba be kellett iktatni a váltót, ami nem volt más, mint egy papírdarab, egy fizetési ígérvény, amelyet a kereskedő aláírásával ellátva hitelesített.
  • Az arany és pénzhelyettesítők korszaka 2

    Az arany és pénzhelyettesítők korszaka 2
    A forgalomban megjelenő pénzhelyettesítők, a váltó és a bankjegy is azt az ígéretet hordozták, hogy kibocsátójuk a „papírdarabokon” szereplő ellenértéket aranyban fizeti vissza. A bankjegyek fedezeteként tehát ekkor végső soron még az aranykészlet szolgált.A termelés és az áruforgalom jelentős megnövekedésével párhuzamosan a pénzintézetek egyre több bankjegyet hoztak forgalomba, többet, mint amennyi arannyal rendelkeztek. Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy nem volt fedezetük.
  • A modern pénz

    A modern pénz
    A mai modern pénz belső érték nélküli pénz, ami mögött tehát nem áll ott az arany, azaz nincs aranyfedezete. A mai kor pénzének fedezete az az áru- és szolgáltatásérték, amit az adott gazdaság előállít, illetve nyújt egy adott időszak alatt. A modern pénz lényege a társadalmi bizalom, amelyet törvényes garanciák is elősegítenek. Röviden a modern pénz működésének jogi (törvényi) és gazdasági feltételei vannak.