Ww2thumbnail

A II. világháború legfontosabb eseményei

By pistike
  • Németország megtámadja Lengyelországot

    Németország megtámadja Lengyelországot
    A Molotov-Ribbentrop-paktum aláírása után a németek hamis, általuk megrendezett okok miatt megtámadják Lengyelországot. Ezen a napon törik ki, ettől a naptól számítjuk a második világháborút. A szovjetek néhány nappal később keletről támadást indítanak. A támadók a gyorsan elfoglalt országot egymás között felosztják a megállapodás szerint.
  • Period: to

    A nyugat lerohanása (Luxemburg, Belgium, Hollandia, Franciaország)

    A furcsa háború után Németország Franciaországot a semleges Luxemburg, Belgium és Hollandia elfogalásával lepi meg. Miután ilyen módon megkerülik a hírhedt Maginot-vonalat, a gyorsan mozgósított német osztagok hamar elfoglalják a fővárost, és két részre osztják Franciaországot. A francia katonák közül sokakat kimentenek az angolok Dunkerque-nél.
  • Period: to

    Az angliai csata

    Az angliai csata során a német Luftwaffe és az angol Royal Air Force az Északnyugat-Európa légi kontrolljáért, és a tervben lévő német megszállás biztosításáért, vagy annak meghiúsításáért harcoltak. Mindkét oldalon nagy veszteségek voltak: Németország sok katonát és repülőt vesztett, Nagy-Britannia fővárosa, London, porig le lett bombázva, és a robbanások miatt sok angol civil halt meg.
  • A Szovjetúnió megtámadása

    A Szovjetúnió megtámadása
    Németország Barbarossza hadművelet fedőnévvel megtámadja a Szovjetúniót. Céljuk Leningrád, Moszkva, Kiev, és Sztálingrád gyors elfoglalása, a Szovjetúnió térdre kényszerítése. Hitler ideológiája alapján fontos lett volna az egykor német keleti vidékeket visszaszerezni, azaz ,,Lebensraum"-ra szert tenni.
  • Pearl Harbour lebombázása

    Pearl Harbour lebombázása
    A japánok minden figyelmeztetés nélkül lebombázzák az amerikaiak fontos hadikikötőjét. Túl nagy károkat nem okoztak, mivel az amerikai anyahajók nem tartózkodtak a kikötőben a bombázáskor.
  • Midway-szigeteki győzelem

    Midway-szigeteki győzelem
    Az amerikai Midway-szigeteki győzelem fordulópontot jelentett a csendes óceáni hadszíntéren. Mindkét ország hatalmas erőfeszítéseket tett és sokféle vízi fegyvert vetett be, de végül az Egyesült Államok kerekedett felül.
  • Period: to

    A sztálingrádi csata

    Sztálingrád a németeknek nagyon fontos volt, hiszen megnyitotta volna az utat a Kaukázus olajmezeihez. Sztálin viszont semmiképpen sem engedhette meg katonáinak a város elvesztését, már csak azért sem, mert a város az ő nevét viselte. Ezekből az okokból kifolyólag lassú, hosszú és sok emberáldozattal járó ütközetekez került sor.
  • Period: to

    Kurszki csata

    A legnagyobb tankos ütközet valaha. A németek megpróbálták bekeríteni a szovjet csapatokat, ám ez nem sikerült nekik. A csata kimenete bebizonyította, hogy bármilyen fejlett fegyvereket használnak a németek, a szovjetek többszörös emberi fölényét sehogy sem lehet felérni.
  • Period: to

    Szicíliai partaszállás és háború

    Szicília stratégiailag fontos pont volt a szövetségeseknek. Elfoglalása után a lassú olaszországi háború következett. Németoszágnak sok-sok egységet kellett a keleti frontról védekezni küldenie, ami nagyban hozzájárult a kurszki vereséghez.
  • Normandiai partraszállás

    Normandiai partraszállás
    A szövetségeseknek nagy veszteségek árán sikerül Normandiában partraszállniuk. Ezáltal új front nyílik nyugaton. Megindul Franciaország felszabadítása.
  • Period: to

    A varsói felkelés és leverése

    A varsói felkelésben lengyel partozánok próbálták felszabadítani Varsót. Mivel a szovjet támadás lelassult, a Németeknek sikerült leverniük a felkelést. Ez volt a második világháború legnagyobb felkelése.
  • A szovjet és amerikai csapatok találkozása

    A szovjet és amerikai csapatok találkozása
    A szövetséges csapatok találkoznak az Elbánál. Az utolsó célpont Berlin, a háború vége már nagyon közeleg.
  • Németország feltétel nélkül megadja magát

    Németország feltétel nélkül megadja magát
    Hitler öngyilkossága után Németország feltétel nélkül megadja magát. A kapitulációt Wilhelm Keitel írja alá.
  • Japán fegyverletétele

    Japán fegyverletétele
    Az atombombázások után Japán belátja, hogy azonnal le kell tenniük a fegyvert. Ezzel véget ér a még soha nem látott emberveszteségekkel járó vértenger, a második világháború.