A pénz története

  • 9000 BCE

    Kezdetek

    Kezdetek
    A kezdetekben a pénz szerepét termékek, szolgáltatások töltötték be, cserekereskedelem volt jellemző. A legkorábbi ilyen termék a marha volt. A földművelés megjelenésével számos kultúrában elkezdték a különböző gabonákat, zöldségeket, egyéb növényeket használni a kereskedelem általános csereeszközeként.
  • 1200 BCE

    Kagylópénz

    Kagylópénz
    A kagylópénzt, mely nagy mennyiségben volt elérhető a Csendes-óceán és az Indiai-óceán sekélyebb részein, legelőször Kínában használták fizetőeszközként. Afrika egyes részein egészen a 20. század közepéig használták. Napjainkban is akadnak még helyek, ahol elfogadott formája a fizetésnek (pl. Papua New Guinea), természetesen nosztalgikus jelleggel.
  • 1000 BCE

    Az első fémpénzek

    Az első fémpénzek
    A kőkorszak végén Kínában jelentek meg először bronzból és rézből készült kagylópénz másolatok, melyek a fémpénzek legkorábbi formájának tekinthetünk. A fémből készült pénzeszközöket, mint az ásópénzt és a késpénzt is itt használták először, ezek fejlődtek tovább a primitívebb kerek pénzérmékké. A kínai érmék alapfémekből készültek és gyakran lyukas volt a közepük annak érdekében, hogy láncra lehessen fűzni őket.
  • 500 BCE

    A modern pénzverés

    A modern pénzverés
    Kínán kívül, az első pénzérméket ezüstből öntötték. Rövid idő alatt általánssá vált a lekerekített forma, és nagytekintélyű istenségek és vezetők képei nyomták rájuk. A mai Törökország területén volt felfedezhető ez az eljárás legelőször, de hamarosan átvették más területek is, mint Görögország, Perzsia és Macedónia. A kínai szokásoktól eltérően ezek az érmék már nemesfémből készültek az alapfémek helyett, például ezüstből, bronzból vagy aranyból, így mérhetően nagyobb értékkel bírtak.
  • 118 BCE

    Bőrpénz

    Bőrpénz
    Kínában sor került bőrpénz használatára is, ez volt az első dokumentálható bankjegy típus. A fehér, szögletes formájú szarvasbőrt színes szegéllyel díszítették.
  • 800

    "Orrpénz"

    "Orrpénz"
    A 'to pay through the nose' mondás, melynek magyar megfelelőjének a 'borsos árat fizet' mondást hozhatjuk fel, az írországi dánoktól származik, ahol is levágásra került azon személyek orra, akik nem megfelelően fizették be a fejpénzt.
  • 806

    Papírpénz

    Papírpénz
    Az első papír bankjegyek Kínából származnak, akik több, mint 500 évvel korábban kezdték meg a papír fizetőeszközként való használatát, a 9. századtól egészen a 15. századik, mely idő alatt annyira megnőtt a bankjegyek gyártása, hogy a fizetőeszköz elértéktelenett, s amely hatására a fizetés ezen módja több ezer évre eltűnt Kínából. Ez még így is több évvel a papírpénz bármely más területen való megjelenése előtt következett be, három évszázaddal a bankjegyek általánossá válása előtt.
  • 1500

    Potlach

    Potlach
    A 'Potlach' egy Chinook indián szokás, mely az észak-amerikai indián törzseknél terjedt el. A ceremónia során lakomát tartottak, táncoltak és ajándékokat adtak egymásnak, illetve különböző nyilvános rituálékat hajtottak végre, gyakran beavatási szertartásként szolgált. A Potlach egyik legfontosabb célja a vezető rangjának kifejezése, így gyakran versengés alakult ki a törzsek között, hogy ki tud nagyobb ünnepséget rendezni, s így gyakran estek túlzásokba igyekezvén felülmúlni a másik törzseket.
  • 1535

    Wampum

    Wampum
    A Wampum, mely felfűzött kagylóból készült gyöngyöket jelent, szintén az észak-amerikai indián törzseknél volt megfigyelhető. Feltételezések szerint jóval korábban is létezett. Az indián szó jelentése 'fehér', mely ezen füzérek színére utal.
  • Az aranyalap megjelenése

    Az aranyalap megjelenése
    Angliában kiáltották ki az aranystandardot. Engedélyezett volt a nem inflálódó bankjegyek gyártása is, melyek több ezer évvel ezelőtt is használatosak voltak már Angliában és Európában, de értéküket sosem kötötték az arany értékéhez. Az Egyesült Államokban 1900-tól beszélhetünk aranyalapról, mely nagyban hozzájárult a központi bank megalapulásához.
  • Az aranyalap vége

    Az aranyalap vége
    A Nagy Gazdasági Világválság vetett végett az aranyalapnak. Az Egyesült Államokban visszavonták az aranyalapot és leértékelődött az arany. Ez volt az első lépése a folyamatnak. A brit és nemzetközi aranyalap is hamarosan a végéhez ért, kezdetét vette a nemzetközi monetáris szabályozás.
  • Napjaink

    Napjaink
    A pénz piacát az árfolyamok folyamatos váltakozása jellemzi, egyre több és több újítás, fejlesztés jelenik meg.
  • A jövő újításai

    A jövő újításai
    A mai, digitális világban a gazdasági tranzakciók általánosságban digitálisan történnek mindennemű fizikai fizetőeszköz átadása nélkül. Az elektronikus fizetésre való átállás megkezdődött és egyre több és több területen jelenik meg.